نصب فن کویل

فن کویل ها یکی از محصولاتی هستند که شما می توانید با قیمتی بسیار عالی خریداری کرده و در محل مورد نظر خود نصب کنید تا تهویه هوای مطبوعی را برای خود به همراه داشته باشید. با این تفاسیر پس می توان این موضوع را در نظر داشت که نصب فن کویل توسط فردی با تجربه می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و از سویی دیگر، دانستن اطلاعات مبنی بر این که نصب چگونه انجام می شود و چه مراحلی دارد نیز برای فردی قرار است نسبت به خرید فن کویل اقدام کرده و از آن استفاده کند، مهم است. در این مطلب همراه ما باشید تا در کنار یک دیگر به تمامی اطلاعات در رابطه با نصب این دستگاه بپردازیم.

نصب-فن-کویل

مراحل نصب فن کویل

به طور کلی، نصب فن کویل سقفی یا نصب فن کویل دیواری دارای یک سری مراحل خاص هستند که می بایست برای هر یک به صورت جداگانه انجام شود. از سویی دیگر، مراحلی در این بین به چشم می خورند که به عنوان مراحل عمومی نصب فن کویل معرفی می شوند. در این بخش ما قصد داریم به معرفی این مراحل بپردازیم. شایان ذکر است که اگر نیاز به نصب فن کویل در غرب تهران یا نصب فن کویل در شرق تهران دارید، می توانید از مجموعه آرتون تهویه در این زمینه کمک بگیرید.

1. الزامات نصب اولیه

اینکه آیا واحد فن کویل مجهز به دم برگشتی است یا خیر، بستگی به طراحی و نحوه نصب فن کویل دارد. هنگامی که واحد فن کویل به گونه‌ ای طراحی شده است که به دمش بازنگردد، درگاه برگشت هوا مستقیما روی سقف کاذب نصب می شود و فضای سقف کاذب به یک دم برگشتی تبدیل می شود. هنگامی که فن کویل برای بازگشت به جعبه هوا طراحی شده باشد، درگاه برگشت هوا نصب شده در سقف از طریق لوله هوا به جعبه هوایی برگشت متصل می شود.

 • طول و اندازه بوم باید بر اساس ارتفاع سقف در محل تعیین شود.
 • فن کویل توسط تکیه گاه ها و آویزهای مستقل ثابت می شود. برای واحدهای فن کویل افقی مخفی، درهای بازرسی باید در سقف نگهداری شوند تا تعمیر و نگهداری واحد تسهیل شود.
 • با توجه به طراحی، اتصال لوله تامین هوا و لوله برگشت هوا ضروری است. اتصال شلنگ انعطاف‌پذیر + اتصال بیشتر برای قسمت اتصال پذیرفته می شود و معمولاً از شیلنگ بوم یا شیلنگ فویل آلومینیومی استفاده می شود.
 • فاصله 100 میلی متر برای اطمینان از شیب خروجی است.
الزامات-نصب-اولیه-فن-کویل
اندازه-گیری-و-موقعیت-یابی

2. اندازه گیری و موقعیت یابی

محل نصب فن کویل یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشت. اندازه گیری و تعیین موقعیت به ترسیم یک خط مستقیم در محل نصب انتخاب شده با توجه به اندازه فن کویل برای نصب قبل از قضاوت در مورد نصب فن گفته می شود و از خط مستقیم برای قرار دادن بوم نصب در لینک بعدی استفاده می شود.

 • اندازه فن کویلی را که قصد نصب آن را دارید، شامل عرض، ضخامت، فاصله سوراخ های بالابر و غیره را به دست آورید.
 • با توجه به داده های اندازه گیری، خط را در موقعیت نصب انتخاب شده بنویسید تا موقعیت نصب میله آویز را مشخص کنید و در نظر داشته باشید که حتما میله آویز نصب شده در یک خط مستقیم باشد. در نظر داشته باشید که این موضوع در رابطه با نصب فن کویل زمینی صدق نمی کند.

3. بوم را نصب کنید

یونیت های فن کویل توسط آویزهای مستقل نصب می شوند. برای نصب بوم ابتدا باید سوراخ کاری، نصب پیچ انبساط و سپس تعمیر بوم انجام شود. روش نصب فن کویل با توجه به این که بوم از چه جنسی بوده و چگونه زمینه ای را برای نگهداری فن کویل ارائه می دهد، انتخاب می شود.

یکی-از-مراحل-نصب-فن-کوبل-بوم-را-نصب-کنید-

4. قرار دادن فن کویل در محل نصب

بدنه جعبه فن کویل را تا جایی که قرار است نصب شود بلند کنید، چهار سوراخ نصب آن را با چهار آویز کاملا رزوه شده تراز کنید، آویزها را در سوراخ های نصب قرار دهید و به ترتیب از مهره ها و واشرهای ثابت برای آویزان کردن بدنه فن کویل روی چهار آویز استفاده کنید. نصب فن کویل روی سقف یا دیوار باید کاملا محکم و قابل اعتماد باشد.

 • پس از نصب میله آویز در سوراخ نصب فن کویل، واشر را قرار داده و مهره بست را به نوبت سفت کنید تا برای بالا بردن فن کویل کامل شود. در هنگام بالا کشیدن برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به خروجی هوای فن کویل، پارچه ای برای پوشاندن آن لازم است.
 • پس از اینکه مهره ها و واشرها به صورت متوالی روی آویزها قرار گرفتند، جعبه فن کویل بلند شده و چهار آویز به ترتیب وارد چهار سوراخ نصب جعبه فن کویل می شوند.
 • مهره های دریک باید دارای اقدامات ضد شل شدن برای اطمینان از نصب ایمن و محکم باشند.
 • ارتفاع بالابر فن کویل (طول میله آویز) با توجه به فضای نصب و الزامات طراحی تعیین می شود و فن کویل را می توان نزدیک به سقف نیز نصب کرد.
 • در فضایی با ارتفاع نسبتا زیاد اتاق، واحدهای فن کویل را می توان با آویزهای بلندتر بالا برد تا از بازده انرژی هوای خروجی از بخش خروجی هوا اطمینان حاصل شود.
 • با محدودیت ارتفاع فضای نصب و یا با توجه به الزامات طراحی، می توان آن را نزدیک به سقف نیز نصب کرد.
 • در فضایی با ارتفاع نسبتا کم اتاق، فن کویل را می توان با آویزهای کوتاه تر بالا برد تا از قابلیت اطمینان و عملی بودن موقعیت نصب نیز اطمینان حاصل شود. طریقه نصب فن کویل در اتاق هایی با ارتفاع سقفی کم، کمی مشکل است که می بایست از افراد با تجربه در این زمینه کمک گرفت.

هزینه نصب فن کویل چگونه محاسبه می شود؟

حال که با راهنمای نصب فن کویل به طور کامل آشنا شدید، بد نیست نگاهی به هزینه های مربوط به نصب فن کویل بی اندازیم. در واقع قیمت نصب فن کویل معمولا ثابت بوده و آنقدرها که باید دچار تغییرات قرار نگرفته است. البته باید این موضوع را مد نظر خود قرار دهید که گاهی اقات نیاز است که زیر ساخت هایی برای نصب این دستگاه ایجاد شود، در این طور مواقع ما شاهد این هستیم که هزینه نصب تا حدی افزایش پیدا می کند. اگر به دنبال بهترین قیمت نصب فن کویل هستید، می توانید مجموعه آرتون تهویه را برای نصب انواع مختلف فن کویل های خود انتخاب کنید. برای انجام این کار، کافیست با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

سوالات متداول در خصوص نصب فن کویل:

آیا نصب فن کویل نیاز به زیرساخت دارد؟

گاهی اوقات نیاز است که شما برخی از زیرساخت ها را برای نصب فن کویل خود در نظر بگیرید.

هزینه نصب فن کویل چگونه محاسبه می شود؟

هزینه نصب این دستگاه با توجه به این که نصب در کجا انجام می شود و آیا نیاز به زیرساخت هست یا خیر، محاسبه خواهد شد.

آیا می توان خود به نصب فن کویل پرداخت؟

به هیچ عنوان نباید خود نصب فن کویل را انجام داد و تنها می بایست از افراد باتجربه مانند کارشناسان آرتون تهویه کمک گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)