نصب مینی چیلر

چیلرها یکی از بهترین محصولاتی هستند که در حوزه تهویه مطبوع ارائه شده و وظیفه تصفیه هوا و ارائه هوای گرم یا خنک مطلوب را به همراه دارند. انواع مختلفی از چیلرها در بازار وجود دارند که هر یک نسبت به دیگری برتری داشته و در محل خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، در این مطلب ما قصد داریم تا نصب یکی از کاربردی ترین انواع چیلرها یعنی نصب مینی چیلر بپردازیم. تا انتهای این مطلب از آرتون تهویه همراه ما باشید.

نصب-مینی-چیلر

ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای نصب مینی چیلر

راه اندازی مینی چیلر در ابتدا نیاز به ابزار و تجهیزاتی دارد که این مسیر را برای نصاب مینی چیلر، هموار می کند. در این بخش قبل از این که به سراغ مراحل نصب مینی چیلر برویم، ابتدا ابزار و تجهیزاتی را به شما معرفی می کنیم که در نحوه نصب مینی چیلر بسیار کاربردی هستند.

در زیر یک بیانیه روش استاندارد یا روشی وجود دارد که می تواند برای نصب چیلر بر روی فونداسیون آن مورد استفاده قرار گیرد. قبل از شروع فعالیت نصب مینی چیلر در خانه، ابزار / تجهیزات زیر باید ترتیب داده شوند:

 • جعبه ابزار
 • تجهیزات بالابر (جرثقیل)
 • دستگاه مته برقی
 • نردبان
 • دستگاه نخ زنی
 • دستگاه جوش / لحیم کاری (در صورت نیاز)
 • دستگاه برش لوله
 • ماشین سنگ زنی
 • فشارسنج
 • نشانگر سطح آب
 • داربست های متحرک
 • سکوهای مرحله بندی

الزامات کلی روش نصب مینی چیلر

به هنگام نصب مینی چیلر می بایست برخی نکات را مد نظر خود قرار دهید تا تمامی مراحل نصب توسط نصاب مینی چیلر به بهترین شکل ممکن انجام شود.

 1. کلیه مواد دریافتی در محل نصب مینی چیلر باید مطابق با مواد فنی تایید شده برای مینی چیلرها باشد تا پس از دریافت بازدید و قبل از اقدام به نصب توسط مهندس تایید شود. هر گونه مغایرت، آسیب و غیره، باید برای اصلاح یا تعویض به تامین کننده گزارش شود و بلافاصله از سایت حذف شود.
 2. کلیه کارهای بازرسی/آزمایش اولیه ساخت و ساز باید مطابق با مشخصات و توسط مهندسان مکانیک واجد شرایط انجام شود و توسط مدیر ساخت و ساز پیمانکار فرعی MEP به همراه مهندس QA/QC بررسی و تایید شود.
 3. مینی چیلرها معمولا از کارخانه به صورت بسته بندی مونتاژ شده، لوله کشی کارخانه، سیم کشی و آزمایش شده ارسال می شوند. برای جلوگیری از آلودگی در حین حمل و نقل و جابجایی، تمام دهانه ها به جز دریچه های جعبه آب و سوراخ های تخلیه پوشیده شده یا مسدود شوند.
 4. برای اطمینان از تخلیه واحدها از کانتینرها باید دقت ویژه ای صورت گیرد. برخورد خشن می تواند منجر به آسیب دستگاه شود.
 5. استفاده از وسایل نقلیه مناسب در حمل و نقل واحدها و محافظت از آنها در برابر آسیب های مکانیکی و جوی نیاز است.
 6. اطمینان حاصل کنید که واحدها مطابق با ارسال مواد تایید شده قبل از بارگیری و ذخیره سازی سایت توسط مشاور بازرسی و پذیرفته شده اند.

برای نصب مینی چیلر در غرب تهران و همچنین نصب مینی چیلر در شرق تهران و یا سرویس مینی چیلر با توجه به موارد ذکر شده، می‌توانید از مجموعه آرتون تهویه کمک بگیرید.

بررسی های اولیه قبل از نصب مینی چیلر

بررسی-های-اولیه-قبل-از-نصب-مینی-چیلر

قبل از شروع فعالیت نصب مینی چیلر، ناظر / مهندس باید اطمینان حاصل کند که:

 • کلیه مراحل نصب و تست فشار لوله و کانال توسط مشاور تکمیل و تایید شده است. تعیین کنید که آیا واحدها در حین ذخیره‌سازی و جابجایی محل آسیب می بینند یا خیر. این موضوع در نصب مینی چیلر هوا خنک یا نصب مینی چیلر جذبی صدق می کند.
 • مجوز شروع یا ترخیصات عمرانی قبل از نصب توسط پیمانکار اصلی داده شده است. تمام نقشه های مربوطه تایید شده فروشگاه برای نصب تجهیزات باید توسط مشاور موجود و تایید شود.
 • فعالیت های نصب تنها زمانی شروع می شود که تمام کارهای مرتبط توسط Civil تکمیل شده باشد. دسترسی ایمن باید توسط پیمانکار اصلی از طریق مجوز کار با هماهنگی مسئول ایمنی در محل ارائه شود.
 • فونداسیون نصب کردن مینی چیلر را بررسی کنید و مطمئن شوید که مطابق نقشه های تایید شده است. اطراف فونداسیون را بررسی کنید و در صورت لزوم از دسترسی به چیلر از همه طرف اطمینان حاصل کنید. پایه ضد لرزش را با ضخامت صحیح مطابق با نقشه ها / موارد ارسالی تایید شده قرار دهید.
 • از فضای کافی بین چیلرها برای جلوگیری از چرخش کوتاه هوا بین فن های کندانسور دو چیلر اطمینان حاصل کنید. اطمینان حاصل کنید که جداکننده های الکتریکی در نزدیکی چیلر قرار دارند.

نکاتی درباره مرحله دریافت و ذخیره‌سازی برای نصب کردن مینی چیلر

اولین مرحله ای که نصاب مینی چیلر می بایست مد نظر خود قرار دهد، دریافت و ذخیره‌سازی آن است.

 • اطمینان حاصل کنید که محل نگهداری واحدها دارای فونداسیون خورشیدی، بدون لرزش، خشک و محدوده دما باید از -40 درجه فارنهایت تا 158 درجه فارنهایت باشد.
 • برای جلوگیری از خوردگی و فرسودگی توصیه می شود که در حین تحویل، پوشش های پلاستیکی یا مواد بسته بندی را جدا نکنید.
 • از هرگونه ضربه و ضربه مکانیکی در حین عملیات جابجایی خودداری کنید. تمام بسته ‌های تجهیزاتی که به سایت می ‌رسند باید طبق فهرست بسته‌ ها، مشخص شوند.

الزامات ایمنی برای نصب مینی چیلرها

زمانی که بهترین نصاب مینی چیلر، اقدام به نصب می کند، می بایست الزامات ایمنی را رعایت کند. اولین نکته این است که به کل مجموعه چیلرهای سانتریفیوژ آب خنک از فروشگاهی به محل نصب دیگر مانند سقف و غیره، نصب می شود؛ پس باید به این موضوع توجه بسیاری داشت.

ناظران گفتگوهای جعبه ابزار مربوط به این فعالیت ها را به تمام عوامل دخیل در نصب ارائه می دهند و باید ضبط شوند. همه عوامل به حداقل تجهیزات حفاظتی پرسنلی مجهز خواهند شد. کلاه سخت، روپوش، چکمه ایمنی، عینک ایمنی. شایان ذکر است که این موارد تاثیری در هزینه نصب مینی چیلر ندارد.

در آخر نیز این موضوع را مد نظر داشته باشید، افرادی که از مایع شوینده، سیمان حلال و هر شکل دیگر از مواد شیمیایی استفاده می کنند، باید از دستکش دستی استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که فقط پرسنل واجد شرایط باید تجهیزات را نصب، آزمایش و راه‌اندازی کنند. در حین نصب، تابلوهای هشدار دهنده را به نمایش درآورید و در صورت لزوم منطقه را سد کنید. نظارت دقیق توسط مهندسان سایت در حین نصب بسیار توصیه می شود.

الزامات-ایمنی-برای-نصب-مینی-چیلرها

هزینه نصب کردن مینی چیلر

یکی از سوالاتی که مشتریان قبل از خرید مینی چیلر برایشان پیش می آید هزینه نصب این دستگاه است از آنجایی که قیمت نصب آن با توجه به مراحل و استفاده از تجهیزات جانبی محاسبه می شود نمی توان قیمت دقیقی را اعلام کرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه نصب این دستگاه و یا تعمیر چیلر با کارشناسان آرتون تهویه در تماس باشید. 

سوالات متداول در خصوص نصب کردن مینی چیلر:

آیا استفاده از الزامات ایمنی در قیمت نصب مینی چیلر تاثیر گذار است؟

الزامات بخش مهمی از نصب مینی چیلر است و تاثیری در قیمت آن ندارد.

آیا خود می توان به نصب چیلر پرداخت؟

شما به تنهایی نمی توانید نصب چیلر را انجام دهید و می بایست برای انجام این کار از افراد باتجربه مانند نصاب های مجموعه آرتون تهویه کمک بگیرید.

هزینه نصب مینی چیلر چگونه محاسبه می شود؟

هزینه نصب مینی چیلر با توجه به مراحل و استفاده از تجهیزات جانبی محاسبه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)